Pire Nedir ve Türleri Nelerdir?

pire türleri, pire ilaçlama, pire zararları nelerdir

Pire, beslenmesini insan ve hayvan kanı ile sağlayan zararlı haşerelerin başında gelmektedir. Boyutları ortalama 9 mm kadardır. Pireler evlerimize hayvanlar tarafından getirilir. Pirelerin yaşamları bir kaç ay ile sınırlıdır. Pireler yumurtlama yöntemi ile hızla çoğalırlar.

Yapı bakımından güçlü bacaklara sahip olan pire istediği her bölgeye sıçrayarak çıkabilir. Üzerinde bulunduğu hayvanın kanını emer sonra insana geçerken hayvandan aldığı mikropları da insanlara bulaştıran pire sağlımızı tehlikeye atan canlıların başında gelmektedir.

Pire; her defasında 15 ile 20 arası yumurta bırakabilir. Yumurtalar birkaç gün içinde oluşurlar ve yumurtadan çıkarlar. Yavru pireler egen dönemine gelene kadar 6 bacakları vardır. Ergen dönemine girdikten sonra uzak yerlere zıplayan diğer bir çift bacağı daha oluşur.pire türleri, pire ilaçlama, pire zararları nelerdir

Pamuk Piresi

Pamuk piresi; diğer pire çeşitleri gibi insan ya da hayvanların üzerinde değil bitkilerin zerinde görülür. Boyutları birkaç milim ile sınırlıdır. Pamuk piresi bitkilerin üzerine gelerek beslenimini yaprak, çiçek ve meyvelerini yiyerek beslenirler.

Pamuk piresi hızlı üreyen canlıdır. Pireler yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtalarını yapraklarını altına bırakırlar ve yumurtalardan birkaç gün içinde yavrular çıkar. Yavruların erginlik dönemine geçmesi ortalama 2 hafta kadardır.

Çok hızlı üreyen bu canlılarla başa çıkılmaması halinde yaprakların dökülmesine ve giderek kurumasına sebep olmaktadır. İlkbahar aylarında ortaya çıkan pamuk pirelerine önlem almak için özellikle bu aylarda pamuk piresi ilaçlama işlemi yapılmalıdır.

İlaçlama yapmak ciddi bir iştir. Bu yüzde sağlık bakanlığı çalışma ruhsatımız ile ev, iş yeri, fabrika, okul, cami ve hastane gibi bireysel ya da toplu olarak kullandığınız tüm açık ve kapalı alanlarda kaliteli, güvenilir ve ekonomik böcek ilaçlama hizmeti vermekteyiz.

Pirelerin bilindiği kadarı ile 1600 türü bulunmaktadır. Bu türler arasında en başta yer alan pire çeşitlerinden kuş piresi adından da anlaşılacağı gibi kanatlı canlıların üzerinde bulunan ve kan emerek beslenen canlıdır.

Pireler yapıları itibari ile yandan bastırılmış bir böcek türüdür. Arka bacakları çok kuvvetli olan kuş pireleri 20-30 cm yükseğe ve 40-50 cm ileriye doğru sıçrayabilirler. Dış yapıları tüylüdür.

Kuş piresi renkleri genelde değişiklik gösterir ama genel olarak sarı ve kahve tonlarında olurlar. Ama siyah renkte olan kuş piresi de görmek mümkündür.

Kuş piresi diğer canlılar üzerinde görülmez diğer pire çeşitleri de kuşlar üzerinde görülmez. Her pire çeşidinin bulunduğu hayvan farklılık göstermektedir. Kuş piresi beslenimini üzerinde bulunduğu konukçudan kan emerek sağlar. Kuş piresi ile mücadele için mutlaka uzman ilaçlama firmaları ile görüşüp yardım alınmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*