RİSK ANALİZİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

risk analizi yapımı, risk analizinde nelere dikkat edilmeli, risk analizi yapılırken nelere önem verilmeli

Bir iş yerinin çalışanların sağlığı açısından güvenli olabilmesi için risk analizinin yapılmış olması gerekir. İş yerlerinde risk analizi iş güvenliği uzmanları tarafından yapılır. Bu sorumluluk onlara aittir. Dikkat etmeleri ve önlem almaları gereken bir çok durum vardır. Aksi taktirde hatalar  insanların hayatlarını, sağlıklarını kaybetmelerine sebep olabilir.risk analizi yapımı, risk analizinde nelere dikkat edilmeli, risk analizi yapılırken nelere önem verilmeli

Risk analizi yapılmadan önce iş yerinde gerekli olan ölçümler yapılmalıdır. Bu ölçümler doğrusunda hareket etmekte her zaman fayda vardır. Tabi ki işçilerin şikayetleri de dinlenmelidir. İş güvenliği uzmanı iyi bir araştırma yapmalı,  işçilerin çalışma durumlarını incelemelidir. Riskli gördüğü durumları rapor etmezse bir kaza durumu yaşandığında ilk hesap vermesi gereken iş güvenliği uzmanı olacaktır. Risk analizi yapılmayan iş yerlerinde yıllarca onca insanın ihmal yüzünden hayatını kaybetmesi sonucunda, bu duruma artık daha fazla sessiz kalınamadı ve belirli iş yerlerinde risk analizi yapılması zorunlu hale getirildi. Risk analizinin belirli bir geçerlilik süresi vardır. Değişen durumlara göre yenilenmelidir ki etkinliğini hala gösterebilsin. Tehlikeli iş yerlerinde işçinin hakkının korunması adına zorunlu olarak yapılması gerekmesi işçi güvenliği için çok büyük bir adımdır. İş güvenliği uzmanı riskli durumları belirlerken her türlü olasılığı göz önünde bulundurmalıdır. Hiç bir durum çalışan için risk içermemelidir. Tozlu yerlerde havadaki kirliliğin işçinin sağlığını tehdit edecek miktarda olmaması gerektiği dahi gözden kaçmamalıdır. Ufak sebepler birleşip çözümü olmayan kötü sonuçlar doğurabilirler. En çok kazanın yaşandığı inşaat sektöründe risk analizi yapmak daha büyük bir önem taşıyor. Her şeyin en incesine kadar hesaplanması gerekiyor. İş verenin, çalışanlarının güvenliği için hiç bir masraftan kaçınmaması gerekiyor.  Çalışan kendisi için güvenli olmayan bir iş yerini şikayet edebilir. Eğer bu durumda işten çıkarılırsa, kendisi haklı olduğu için dava açabilir. Mahkeme sonucunda çalışmadığı zaman zarfında kazanması gereken maaşı alır ve isterse işine geri dönebilir.

İş yerlerinde risk analizi yapılması çok önemli ve hassas bir konudur. Bu noktada iş yerinde aksaklık olduğunu düşünen hiç bir çalışan yapılan muamele karşısında  sessiz kalmamalıdır. Neticede söz konusu olan kendi hayatıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*