Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenebilir?

saç dökülmesi, saç dökülmesinin nedenleri, saçlar neden dökülür

Saç dökülmesi kadın erkek fark etmeksizin herkesin karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Elbette ki saçların dökülmesi olağandır. Ancak normal sayılabilecek aralık günde 100-150 adet kadar saçın dökülmesidir. Eğer dökülme miktarı bu aralığın çok üzerindeyse vakit kaybetmeden önlem alınması gerekecektir.saç dökülmesi, saç dökülmesinin nedenleri, saçlar neden dökülür

Saç dökülmesi esasında sağlıklı bir olaydır. Gücünü kaybeden, zayıflayan saçların dökülmesi ile yerine sağlıklı ve daha dirençli saçlar gelecektir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi dökülme miktarı aşırı ise önlem alınması gerekmektedir. Günlük temizlik ve saç bakım önerileri ile dökülmeler bir miktar da olsa azaltılabilir. Peki saçlarımız neden dökülür? Erkeklerde saç dökülmesi genellikle ergenlik dönemi sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu durum ilerledikçe kelliğe kadar gidebilmektedir çünkü erkeklerin genetik durumu saç dökülmelerine karşı daha yatkındır. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ise genellikle; doğum süreci, doğum kontrol hapının kullanımı, stresli yaşam ve tiroit hormonunun dengesizliği gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte saçın yüksek ısıya maruz kalması, örneğin fön, düzleştirme gibi işlemler de saç dökülmesinde rol oynayacaktır.

Saç dökülmesinin önlenmesi birkaç yolla mümkün olabilecektir. Öncelikle saçınızın neden döküldüğünü anlamanız iyi olacaktır. Bir uzman yardımı alarak kesin tanı konulmasından sonra en doğru yol izlenecektir. Çünkü dökülmenin arkasında yatan sebep bir hastalık olabilir ya da sadece bir vitaminin ya da proteinin eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu sayede öncelikle bu durum giderilecek ve dolayısıyla dökülmeler de son bulmuş olacaktır.

Saç dökülmesini önlemenin birkaç yolu mevcuttur. Öncelikle bir uzmana görünerek ilaç yardımı alabilirsiniz. Eğer saç dökülmesi çok ileri seviyelerde değilse bu ilaçlar yüksek olasılıkla işe yarayacaktır. Bu ilaçlar sayesinde saç telleriniz güçlenebilecek ve bu sayede dökülmeler azalacaktır. Bir diğer yöntem ise saç mezoterapisidir. Bu terapide saç derisinde çeşitli vitamin ve mineraller enjekte edilmektedir. Enjekte işlemi sonrası saç derisine hafif şekilde masajlar yapılarak maddelerin emilimi sağlanmalıdır. Eğer bu yöntemler saç dökülmelerini azaltmaya yetmezse son çare olarak saç ekimine başvurulmalıdır. Bu en hızlı ve etkili yöntem olarak bilinmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*