Sağlıklı Bir Cilt İçin Maske Altına Makyaj Yapmayın

sağlıklı cilde sahip olma, makyaj ve cilt sağlığı, maske ve makyaj

Güneşli günlerin gelmesiyle birlikte hem terleme hem de güneş ışığı ile ilişkili dermatolojik hastalıkların sayısı artıyor. Öte yandan güneş, cildimizden D vitamini sentezlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda bilinen en güçlü antidepresan görevi görür. Bu nedenle güneş ile ilişkide orta yol aranması gerekse de maske kullanımından doğabilecek sorunlara dikkat etmek gerekir.sağlıklı cilde sahip olma, makyaj ve cilt sağlığı, maske ve makyaj

Güneş, ultraviyole ışınlarının en önemli kaynağıdır… Cildimizde D vitamini sentezini sağlar ve bilinen en güçlü antidepresan görevi görür. Tüm olumlu etkilerine rağmen yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde güneşten faydalanırken dikkatli olmalıyız. Güneşe korumasız uzun süre maruz kalmak cildimiz için zararlıdır.

Deri koruma için perdeleri çeker

Cildimiz yaz aylarında daha sık güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak tepki verebilir. Güneşe maruz kaldığında öncelikle vücutta kızarıklık başlar ve sürekli temas halinde bronzlaşma başlar. Bazı cilt tiplerinde kızarıklık olmadan bronzlaşma meydana gelir. Bronzlaşma aslında cildin kendini koruma tepkisidir; cilt kendini korumak için adeta bir peçe çekmeye çalışır. Mavi gözler, sarı veya kızıl saç, beyaz ten, cildin güneşte kolayca yanması, vücutta birden fazla ben olması ve yüksek dozda UV ışınlarına maruz kalmak cilt kanseri için önemli risk faktörleridir.

güneş kremi kullanımı

Güneşe çıkmadan yarım saat önce yüksek SPF’li bir güneş koruyucu uygulanmalıdır. Ancak kremi sürerek kendinizi güvende hissederek uzun saatler güneşte kalmak son derece yanlıştır. Bu kremlerin özellikle yaz aylarında 3-4 saatte bir tekrarlanması gerekir.

Güneşle temas halindeyken bu hastalıklara dikkat

Özellikle güneşe duyarlı olan kişiler, romatizmal hastalıklar, güneşe karşı duyarlılığını artıran ilaçlar kullanan kişiler, hamileler ve cilt kanseri öyküsü olanların güneşten korunması gerekmektedir. Bazı kozmetiklerin, parfümlerin, kolonyaların veya ilaç içeren kremlerin güneşe maruz kaldıklarında kızarıklık ve lekelere neden olduğu bilinmektedir. Bu ürünler mümkün olduğunca güneşli günlerde kullanılmamalıdır. Gerekirse güneş kremi ile birlikte kullanmanızı öneririz.

“Ben” demeyi unutmayın!

Güneş ve etkileri hakkında konuşurken akılda tutulması gereken bir diğer konu da melanom adı verilen benler ve kanserlerdir. Vücutta benlerin nerede, hangi büyüklükte ve şekilde olduğunu dikkatlice gözlemlemek ve yenilerinin ortaya çıktığından haberdar olmak gerekir. Ayrıca benler şekillerine göre değerlendirilmelidir. Asimetrik, pürüzlü, siyah, kahverengi, gri, kırmızı gibi farklı renklerde ve genellikle 5 mm’den büyük olan benler, kanser öncesi olabilen ve melanom gelişme riski taşıyan benler olarak tanımlanır. Doğuştan gelen benlerin özellikle 1,5 cm’den büyük olanların takibi de gereklidir.Ancak benin boyutu ne olursa olsun tekrar ortaya çıkan lezyonlarda melanom gelişme riski de vardır.

Maske kullanmak sivilceye ve alerjiye neden olur

Maskenin sık ve uzun süre kullanıldığı günümüzde, cildi su bazlı, yağsız bir nemlendirici ile temizlemek ve bakım yapmak çok önemlidir. Aksi takdirde, kendi nefesimizle bile maske altında ısınan ve nemlenen cildimizde sivilce ve alerjiler daha kolay kendini gösterebilir. Maske bazlı fondöten gibi kapatıcı makyaj uygulamak da bu durumu hafifletecektir. Maskenin altını boyamamak ve sık sık maske değiştirmek önemlidir. Böcek ısırıkları, siğiller ve mantar enfeksiyonları da yaz aylarında sık görülür. Cildinizde fark ettiğiniz herhangi bir değişiklik için bir dermatoloğa danışmalısınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*