Salep Nedir? Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır Mı?

salep nedir, salep faydaları, salep kilo aldırır mı

Hemen hemen çay ve kahve kadar geleneksel bir içecek olan salep, kış aylarında en çok tüketilen içeceklerden bir tanesidir. Soğuk günlerde tüketilmesi birçok faydalar sunmaktadır. Vücutta yarattığı hafiflik ve yumuşatıcı hisle birçok insan kışları salep tüketimi artırmaktadır. Peki kış aylarının vazgeçilmezi olan salep tam olarak nedir? Vücudumuza ne gibi faydaları vardır? Fazla tüketilmesi kilo aldırır mı?salep nedir, salep faydaları, salep kilo aldırır mı

Salep bitkisi ilk kez Ortadoğu’da ortaya çıkmıştır. 8. yüzyılın başlarında salep bitkisi bulunmuş ancak içecek haline getirilmesi çok daha sonra olmuştur. Bu bitki öncelikle ticarette ve tıpta kullanılmıştır. Salebin içecek olarak tüketilmesi ise Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonra olmuştur. Çünkü İslamiyet’in kabulü ile Türkler alkol kullanımını bırakmış ve böylelikle salep, içecek formuna kavuşmuştur. Peki salebin bilinen en temel faydaları nelerdir?

  • Salep; grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara oldukça iyi gelmektedir. Özellikle boğazda oluşan tahrişi çabucak geçirmektedir. Boğazı yumuşatır, öksürüğü keser.
  • Salep tok tutmaya yarayan en değerli içeceklerden biridir. Özellikle de şekersiz bir şekilde tüketilmesi uzun süre tok tutmaya yarayacak ve en iyi zayıflama destekçilerinden biri olacaktır.
  • Salep bolca protein ve kalsiyum içermektedir. Bu nedenle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur.
  • Salep bağırsaklara oldukça faydalıdır. Bağırsakları rahatlatır ve kabızlık sorununa iyi gelir.
  • Sindirim sistemini düzenler, şişkinlik ve hazımsızlık gibi durumlara karşı iyi gelir. Özellikle midesi hassas olan kişilerin salep tüketmesi tavsiye edilmektedir.
  • İçerdiği mineraller sayesinde vücuda enerji verir, gün boyu daha zinde hissedilmesine olanak sağlar.
  • Regl ağrılarına karşı iyi gelir.
  • Düzenli ve doğru bir tüketimle cildi sıkılaştırır ve daha sağlıklı bir görünüm verir.

Salep kilo yapar mı sorusu çokça merak edilen sorulardan biridir. Öncelikle salebin ne kadar tüketildiğine göre değişen bir durumdur. Eğer her gün tüketilirse kilo yapması muhtemeldir. Ancak bir taraftan salebin tok tutucu özelliği de vardır. Şekersiz olarak, yemeklerden önce tüketilmesi halinde kilo yapması oldukça zordur. Ayrıca sütün yağ oranı da bu konu hakkında belirleyici bir unsur olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*