SEO Tam Olarak Nedir?

seo nedir, seo neden yapılır, seo ne işe yarar

İnternetin bir hayli yaygın kullanılmaya başlanması ile birlikte yeni birçok meslek dalı günümüzde piyasaya çıktı ve hala da çıkmaya devam ediyor. Örneğin 90lı yılların başlarına kadar web sitesi tasarımcısı gibi bir meslek grubu yok iken artık günümüzde neredeyse biraz bilgisayar bilgisi olan herkes web tasarım uzmanıyım diye piyasada iş yapabiliyor. Tabii bunun en köklü sebebi web sitesi kurulumunun bazı yardımcı araçlar ile bir hayli hızlı ve basit bir şekilde yapılabiliyor olması.seo nedir, seo neden yapılır, seo ne işe yarar

Konuya web sitesi tasarımı ile girdim ama başlığa baktığınızda ne alakası var diye sormadan edemediğinizi duyar gibiyim. Web sitesi tasarımından bahsetmekle başlamak istedim çünkü birçok kişi web sitesi kurunca bir anda binlerce kullanıcının sitelerine gireceğini düşünürler. Bu düşünce tamamıyla yanlıştır. Çünkü bir web sitesinin kullanıcılara ulaşabilmesi ve ziyaret edilebilmesi için arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer alması gerekir.

Gelelim yazının başlığına ve ne demek olduğuna. Az yukarıda bahsettiğim gibi bir sitenin ziyaret edilebilmesi ve kullanıcılara ulaşabilmesi için arama motoru sıralamalarında üst sıralarda olması gerekir. Peki bu ne demek? Şöyle düşünelim, diyelim ki bir internet sitesi kurdunuz ve kadın ayakkabısı satmak istiyorsunuz. Sitenizi süper bir tasarım ve güzel binlerce ürün ile oluşturdunuz. Bu aşamadan sonra müşterilerinizin yani internet sitesi kullanıcılarının sitenize gelebilmesi için Google vb. gibi arama motorlarına “kadın ayakkabısı”, “kadın ayakkabısı fiyatları” gibi birçok farklı kelime ile arama yapması gerekir. Yapılan bu arama işlemi sonucunda liste halinde en iyi siteler Google gibi arama motorlarının sonuçlarında ilk sayfada listelenir. SEO işte tam da burada devreye girer. Basitçe söylemek gerekirse SEO Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimziasyonu anlamına gelen birçok farklı tekniğin bir araya gelmiş halidir. SEO işlemi yapılan bir site Google’a üst sıralara çıkartılır ve böylece arama motoru üzerinde arama yapan kullanıcılar SEO yapılmış ve sıralaması yükseltilmiş olan internet sitelerine girerek alışveriş yapabilirler. Tabii sadece SEO işlemini e-ticaret siteleri kullanmak zorunda değildir. Aynı zamanda firma siteleri ve blog yazarları da SEO yapmak zorundadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*