SEO Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

seo yapılırken nelere dikkat edilmeli, seo yapma, seo yaparken neler önemli
  • Sağlam (kırık olmayan) linkler

Çalışma yapılan siteye alınan linklerin mutlaka sağlam olması gerekmektedir. Kırık linkler çalışma yapılan sitenin sıralamada yükselmesine engeldir. Bu sebeple mümkün olduğunda az kırık link kalmasına dikkat edilmelidir. Kırık link bulma araçları ile çalışma yaptığınız sitenin kırık linklerini belirleyebilir ve gerekli işlemleri yaparak Google’a kırık linkleri dikkate almaması için bildirimde bulunabilirsiniz.seo yapılırken nelere dikkat edilmeli, seo yapma, seo yaparken neler önemli

  • Anahtar Kelime – İkame Kelime – Türetilmiş (Türev) Kelime

SEO çalışması yapılan siteye anahtar kelimelerinden, ikame kelimelerinden ve türetilmiş kelimelerinden link alınması çeşitlilik sağlayacağından daha güvenli bir yol izlenmesini sağlar. İkame kelimeler bir kelimenin yerine kullanılabilen kelimelerdir. Örneğin; notebook kelimesi yerine dizüstü bilgisayar kullanmak gibi. Türetilmiş (türev) kelime ise bir kelimenin önüne veya arkasına herhangi bir kelimenin eklenmesi ile oluşan kelimelerdir. Laptop kelimesinin türev kelimesi olarak laptop fiyatları, en ucuz laptoplar gibi kelimeler örnek verilebilir. SEO çalışması yaparken Google ve diğer arama motorlarına çalışmanın doğal görünmesi için mutlaka ikame ve türev kelimelere de anahtar kelimelerin yanında yer verilmelidir.

  • Tanıtım Yazılarının Kullanımı

SEO çalışması yaparken diğer sitelerden de yararlanılması gerekmektedir. Bu sebeple arama motoru sıralamasında yükseltilmek istenen siteyle ilgili özgün tanıtımları oluşturulmalı ve tanıtım yazısı yayınlayan sitelerde yayınlatılarak bu metinlerin içinden ilgili anahtar kelimelerden, ikame kelimelerden ve türev kelimelerden link çıkışı yapılmalıdır.

  • Referans Sitelerin Çeşitliliği

Referans siteler yani çalışma yapılan siteye link veren sitelerin çeşitli olması gerekmektedir. Farklı tür sitelerden alınacak linkler ile oluşturulacak link ağı çalışma yapılan sitenin üst sıralara daha kolay çıkmasını sağlar. Çalışma yapılan siteye forum, blog, sözlük, sosyal medya gibi birbirinden farklı özellikteki sitelerden link alınmalıdır.

  • Metin Konu Seçimi

SEO çalışması yapılan siteye girilen metinlere dikkat çekici ve SEO’ya uygun metin başlıkları seçilmelidir. Örneğin; cep telefonu satışı ile ilgili olan bir siteye SEO çalışması yapılıyorsa metin başlığı seçerken en çok aranan konularla ilgili metinler oluşturulmalı ve bunlara uygun başlıklar oluşturulmalıdır. “Cep telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir?” konusu hakkında bilgi veren bir metin için en uygun başlık budur. Ayrıca cep telefonu satışı yapan siteye çalışma yapıldığı için metnin başlığında cep telefonu kelimesi geçtiğinden SEO’ya uygun metin başlığı seçilmiş olur.

  • Sade ve Yeterli Olma İlkesi

Arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alması istenen site sade ve kullanıcılara yeterli içerik sunan siteler olmalıdır. Aşırı bilgi veren ve kullanıcılara bilgi vermek yerine gereksiz bir sürü bilgi veren siteler kullanıcılar tarafından tercih edilmeyeceğinden trafik açısından sorun olur. Trafiği az olan ve ziyaretçisi uzun süre sitede kalmayan siteler sıralamalarda geri plana düşer.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*