SEO’da Kullanılan Siteler Nelerdir?

seo için kullanılan siteler, seo yaparken kullanılan siteler, seo yapımında kullanılan siteler neler
  • Ahrefs.com

SEO çalışması yaparken bazı araçların kullanılması gerekmektedir. Ahrefs.com SEO çalışmalarında başvurulan güzel bir link kontrol aracıdır. Ahrefs.com adresinden ulaşılabilecek site ile bir internet sitesinin backlink ayısı, link aldığı yerler, link aldığı domainler, sosyal medya paylaşımları, sitenin link alımındaki değişimler görüntülenebilmektedir. Aşağıdaki görselde teknosa.com sitesinin verileri görülmektedir. Yapılan sorgulamada çıkan sonuçlara göre teknosa.com sitesinin 30K backlinki vardır ve bu backlinkleri 1.5K sayısındaki farklı domainlerden almıştır. Örnek teknosa.com sorgusunda olduğu gibi incelenmek istenen site ahrefs.com ile analiz edilerek çıkan sonuçlar yorumlanıp SEO çalışmasına yön verilebilir.seo için kullanılan siteler, seo yaparken kullanılan siteler, seo yapımında kullanılan siteler neler

  • MajesticSeo.com

Majestic SEO da ahrefs.com gibi link inceleme aracıdır. Bir sitenin ne kadar backlinke sahip olduğuna, hangi kelimelerden ve nerelerden link alındığına mejestic.com üzerinde sorgulama yapılarak ulaşılabilmektedir. Aşağıdaki görselde teknosa.com sitesinin bazı bilgileri gösterilmektedir. Örneğin; Referring Domain kısmında görünen 752 sayısı bu sayı kadar farklı domainden incelenen siteye bağlantı verildiğini gösterir. SEO çalışması yapılacak siteyi ya da rakiplerini bu site ile inceleyip elde edilecek verilere göre SEO çalışması yapmak daha iyi sonuçlar elde etmek açısından önemlidir.

  • moz.com

Moz.com adresi üzerinden bir sitenin sahip olduğu backlinkleri görüntülemek mümkündür. Hangi domainlerden, hangi kelimelerde link verildiği gibi birçok farklı bilgiye moz.com ile ulaşmak mümkündür. Yapılan moz.com sorgusuna göre çıkan sonuçlar doğrultusunda SEO çalışması yürütülmesi başarılı SEO sonuçları elde edilmesinde etkilidir. Aşağıdaki resimde Teknosa.com sitesinin hangi kelimelerden link aldığı görünmektedir.

  • Cognitive.com

Diğer sitelerde olduğu gibi burada da bir internet sitesinin backlinkleri hakkında bilgi almak mümkündür. Ayrıca hangi backlink ne zaman verilmiş ve ne zaman silinmiş gibi bilgileri de göstermesi bu sitenin hoş bir özelliğidir. Ücretli bir hizmet olan cognitive.com 14 gün boyunca ücretsiz olarak denenebilmektedir. Ancak 14 gün sonrasında ödeme yapılarak kullanılmaya devam edilebilmektedir.

  • Backlinkwatch.com

Backlinkwatch.com sitesi üzerinden de diğerlerinden olduğu gibi bir sitenin backlinkleri kontrol edilebilmektedir. Aşağıdaki görselde teknosa.com sitesinin sahip olduğu backlinkler liste halinde gösterilmektedir.

  • Ranksignal.com

Bu site ile de yine bir sitenin aldığı linklere bakılması, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarının sayısı vb. görüntülenebilmektedir. Ayrıca hangi kelimelerden ve hangi sitenin hangi sayfasından link alındığı bilgisine de buradan ulaşılması mümkündür. Örneğin; aşağıdaki görselde teknosa.com sitesinin aldığı linkler ve hangi anahtar kelimelerden hangi sitenin sayfası üstünden link aldığı gösterilmektedir. İnternal/External olarak linklerin sayılarını belirtmesi ve link alınan sitelerin PR değerini göstermesi de bu sitenin artı özelliklerinden biridir. SEO çalışması yürüten biri mutlaka bu ve benzeri siteleri kullanarak analizler yapmalı, sonrasında çıkan sonuçlara göre çalışma yürütmelidir.

                  Monitorbacklinks.com

Monitorbacklinks.com da link analz sitesidir. En güzel özelliği ise hangi kelimelerden link alındığını ve bu alınan linkin hangi sayfaya alındığını göstermesidir.  Monitorbacklinks.com ile bir sitenin sahip olduğu backlink sayısına, kaç farklı IP adresinden backlink alındığına, kaç farklı C-Class IP’den backlink alındığına, Linklerin nofollow olup olmadığı bilgisine, linklerin hangi sayfaya yönlendirilmiş olduğuna, linklerin gov ve edu backlink olup olmadığı bilgisine ulaşılabilmektedir.Aşağıdaki görselde teknosa.com sitesi için yapılan sorgula gösterilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*