Sigara İçmeyi Bırakma

sigara içmeyi bırakma, sigara nasıl bırakılır, sigaranın zararları

Kadınlar erkeklere nazaran sigarayı daha zor bırakabiliyorlar. Halbuki 55 yaşındaki bir kadın koroner hastalığı bakımından aynı yaştaki erkeğe oranla daha büyük risk taşımaktadır.

Genç kızlar arasında maalesef sigara kullananlar artmaktadır.

Sigara içen bir kadın eğer sigarayı bırakırsa bir yıl sonra kalp sektesi tehlikesi azalmakta üç yıl sonra daha da hiç kullanmamışların riskine eşit oluyor.sigara içmeyi bırakma, sigara nasıl bırakılır, sigaranın zararları

Sigara içme erken ölüm neden olan faktörlerin başında gelir. Kalp hastalıklarında ve akciğer kanserinde, anfizem ve kronik bronşide, ağız, boğaz ( farenks, larenks ) , ösofagus, idrar kesesi ve rahim ağzı kanserlerinde rol oynar.

Sigaradaki nikotin tutkunluk yaratır. O nedenle sigarayı bırakmak güçtür. Fakat başarısız olurum diye de bırakmaktan vazgeçmemelidir. Zira her denemeden sonra başarı şansı artmaktadır. Sigarayı bazıları ani olarak bırakabilirlar. Fakat bu şekilde nikotine tutkunluk nedeni ile daha zordur. Son yıllarda içinde nikotin bulunan ve ağızda eritilen tabletler ile deriye yapıştırılan bantlar yapılmıştır. Bunları kullanırken sigara içilmemelidir. Zira bu tablet veya bantlarda da nikotin mevcut olduğundan sigara tutkunluğu arttırılmış olur. Bu metodu seçenler eğer bazı hastanelerdeki ve sağlık merkezlerindeki sigarayı bırakmaya yardım kurslarına giderlerse başarı oranları artar.

Sigarayı bırakma için diğer bir metod her 4-5 günde bir, tek sigara azaltma, yani yavaş yavaş bırakma metodudur.

Sigaranın bırakılmasında en önemli faktör şahsın buna içten ve kuvvetle inanmasıdır. Bazı vakalarda hipnosis ve akupunktürün de başarılı olduğunu iddia edenler da vardır.

Çocuk yapma kabiliyeti :

Sigaranın bunu da azalttığı yolunda bulgular varıdır. Bu birçok nedene bağlanabilir bir defa yumurtalığın görevi bozuluyor ( sigara içenlerde anormal vajinal kanamalar daha sık görülüyor ) ayrıca yumurta naklinde önemli rol oynayan fallopian tübün hareketi azalıyor yine buna bağlı olarak tüp gebeliği sigara içenlerde artma gösteriyor. Sigara erkekte spermlerin özelliklerini değiştiriyor.

Düşük olması :

Yapılan bir araştırma , sigara içenlerde spontane ( kendiliğinden ) düşüklerin sigara içmeyenlere nazaran iki mislinden daha fazla olduğu sonucunu çıkarmıştır.

Gebelik :

Sigara gebelerde plasentada ( son ) anormal değişikliklere ve buna bağlı olarak da plasenta rahim duvarında doğumdan önce ayrılıp kanamaya neden oluyor ve bu komplikasyon bazten bebeğin kaybı ile sonuçlanıyor. Çocuk zarları da sigara içenlerde erken yırtıldığından hem plasentanın erken ayrılması ve hem de doğumun erken başlaması nedeniyle kilosu az olan bebekler doğmaktadır.

Birçok araştırmalar bu üç komplikasyonun yani plasentanın erken ayrılması ( abrupio placentae ) plasentanın rahim ağzında yer alması ( plasenta previa ) ve zarların erken yırtılması sigara içenlerde bebek kaybının daha fazla olduğu göstermiştir.

Diğer etkiler :

Bronşit ve anfizem sigara içenlerde daha fazla oluyor ve mide ülseri ve beyin damarları hastalıkları daha sık görülüyor.

İkinci elden sigaranın zararları :

Eğer bir insan ömründe hiç sigara içmediği halde uzun yıllar sigara dumanına maruz kalırsa aynen sigara içenin yakalanacağı hastalıkların çoğuna o da yakalanabiliyor. Özelllikle anne, babanın sigara içmesi çocuklarda solunum hastalıklarına neden olacak ve eğer çocukta satım varsa astım nöbeti artacak ve çocuğu tehlikeli duruma sokacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*