Sinek ilaçlaması nasıl yapılır?

sinek ilaçlaması, sinek ilaçlama işlemi, sinek ilaçlaması yapımı

Sinek, karasinek ve sivrisinek olmak üzere 2 çeşit olarak görülen bir hayvandır.

 Karasinek; siyah ile gri arasında değişen renge sahip olup boyutları 4 ile 8 mm uzunluğundadır. Sırtlarında 4 adet uzunlamasına çizgi vardır. Yaklaşık yaşama süreleri 1 aydır. Emici özelliğe sahip olmaları nedeniyle sokma özelliğine sahip değillerdir. Karasineklerde bir çift kanat ve üçayak bulunmaktadır. Koyu kahverengi renginde 3 çift bacağı, dokuz parçadan oluşan ayakları ve ayak ve bacaklarında yapışkan madde bulunması nedeniyle istedikleri yerde istedikleri süre kadar durmaları mümkündür.  Günde 20 mil uçma özellikleri bulunmakla beraber yüksek yerler dışında bütün her yerde görülmektedir. Petek şeklinde birleşik 1 çift gözleri bulunur. Sıcak ve aydınlık bölgeyi sevmektedirler. Dişi karasinek bir yumurtlamada 75-150’lik kümeler halinde 100’ün üzerinde yumurta bırakmaktadır. Yaşam süreçleri doyunca 2400’den fazla yumurta yapabilmektedirler. Üreme ortamları olarak domuz, tavuk, inek pisliği, at pisliği, insan dışkısı gibi yerlerde ürer ve çöplük, gübre vs. yerlere yumurtalarını bırakırlar. Genellikle beslenmeleri; sıvı besin, katı maddelerin sıvılaştırılmış haliyle ve katı maddeleri dişleriyle ezilmesi hususunda yaşamlarına devam ederler.sinek ilaçlaması, sinek ilaçlama işlemi, sinek ilaçlaması yapımı

Sivrisinek; 3 bölümden oluşan baş, göğüs ve karın kısmına sahip ve boyları 3 ile 8 mm arasında değişiklik göstermektedir. Baş kısmında 2 tane anten bulunmaktadır. 3 çift bacağa sahiptirler. Kanatları ince ve şeffaf görünümdedir. Karasinekte olduğu gibi birleşik göz yapısına sahiptir. Dişi sivrisinekler kan emerek, erkek sivrisinekler ise bitki öz suları ile beslenmelerini sürdürürler. Erkek sivrisinekte bulunan antenlerin daha tüylü olması dişi sivrisinekten ayırt edilmesinin en büyük avantajıdır. Dişi sivrisinek yaklaşık olarak 150 ile 400 arasında değişen sayıda yumurta bırakımı yapabilir.

Sinek ilaçlama firmaları karasinek ve sivrisinek ilaçlamasında değişik birçok yöntem bulunmaktadır. Karasinek için uygulanan sinek ilaçlama yöntemleri;  kültürel mücadelede yaşam biçimlerini özelliklerini çoğalma yerlerini ve dikkat edilmesi gerekenlerin iletişim araçlarıyla tanıtımının yapılmasıdır. Fiziksel mücadele, bulunduğunuz ortamdaki çöplerin ağzının kapalı tutulması, çöplerin yaz haftada 1 veya 2 defa toplanması, yıkanması ve ilaçlanması, hayvan dışkılarının beton yerlere muhafaza edilmesi ve üstünün toprakla örtülmesi, ev iş yeri vs. yerlerde sineğin girmesini engelleyecek perde tül sineklik vs. az etkili olsa da bunlarda bir yöntem olarak kullanılabilir. Kimyasal mücadele; sinek ilaçlaması çoğunluk olarak görülen hayvan barınakları gübrelikler, sazlıklar, kanalizasyon sızıntı yerleri lağım çukurları vs. yerler hedef alınarak yapılmaktadır. Kalıcı rezidüel uygulamasında elle veya motorla püskürtülerek yapılmalıdır. Sinek İlaçlaması dozuna ve uygulamaya göre mekândaki haşere yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Açık ve kapalı alanlarda elle püskürtmeli dışında açık alanlarda araçlarla sıcak sisleme cihazları kullanılarak ilaçlama yapılmaktadır. Araçla girilemeyen yerlerde el veya sırtta taşınan püskürtme cihazlarıyla sinek ilaçlaması yapılmaktadır.

Sivrisinek ilaçlama; kültürel mücadele olarak okullar camiler vs. yerlerde halkın ve çalışan personellerin belirli medya aracılığı ile bilgilendirilmesi gerekmektedir. Fiziksel mücadelede; su birikintilerin kaldırılması dere, göl vs. kenarlarının temizlenmesi, havuz kenarlarındaki otların temizlenip kaldırılması, evlere ise tel perde veya cibinlik gibi önlemler alınması gerekmektedir. Sivrisinek ısırmasını önleyici, vücudunuzun açık bölgelerine krem sürülmesi de uygulanan yöntemler arasındadır. Kapalı alanda Sivrisinek ilaçlamasında genel olarak kullanılan yöntemlerden birisi elle kullanılan basınçlı püskürtme cihazlarıdır. Uygulama sıklığı mekânda haşereye ve o anki duruma göre değişiklik göstermektedir. Açık alanda sivrisinek ilaçlamasına soğuk ve sıcak sistem ilaçları kullanılmaktadır. Genelde taşıtlara monte edilmiş şekilde ilaçlama yapılmaktadır. Aynı zamanda el tipi cihazlarla da uygulama yapılabilmektedir. Sinek ilaçlamasında açık veya kapalı alan farkı olmadan 1 hafta arayla sinek mücadelesinden kurtulana kadar tekrarlanması önerilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*