Siyah Nokta Tedavisi Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Siyah nokta oluşumunu engelleme, siyah nokta neden oluşur, siyah noktaların tedavisi

Siyah noktalar cildin yağlanma şikâyeti ile ortaya çıkar. Hormon artışı ve stres cildi yağlandırıp gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Yüzün yağlı bölgelerinde ve burunda sıklıkla görülen siyah noktalar çoğaldıkça daha da fark edilir bir hal alıyor. Rahatsız edici bir görüntü olduğu için insanlar çeşitli maskelere yönelmektedir. Siyah noktalar bir anda oluşmadığı için bir anda da yok olmaz. Siyah nokta tedavisi için öncelikle sabırlı olmalı ve siyah nokta oluşumunu engellemek için cildimizi temiz tutmamız gerekiyor. Yüz ve burunda siyah nokta oluşumunun sebebi cilt bakımı ve temizliğinin yapılmamasıdır.Siyah nokta oluşumunu engelleme, siyah nokta neden oluşur, siyah noktaların tedavisi

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenir?

Siyah nokta oluşumunu engellemek için eczanelerde çeşitli temizleme tonikleri satılmaktadır. Bunların çoğunu düzenli olarak kullandığınızda yeni siyah nokta oluşumu engellenmekte ve var olan siyah noktalarda geçmektedir. Özellikle cildi yağlı olanlar daha çok dikkat etmeliler. Yağlı ciltlerde gözeneklerde biriken yağlar zamanla kurur ve siyah noktaya dönüşür. Siyah nokta tedavisi için en önemli olay, siyah noktayı elinizle sıkıp çıkarmaya çalışmayın. Sıkma işlemi, gözeneklerde bulunan hücrelerin zarar görmesine sebep olarak ciltte iz bırakır. Yüz kısmında oluşan çukurlu lekelerin çoğu sivilce ve siyah noktaların elle sıkılmasından kaynaklanmaktadır. Yapmanız gereken, önce cildinizi hafif sıcak su ile nemlendirin ve daha sonra siyah noktalar için üretilmiş olan burun bantlarıyla temizlemeye çalışın. Güzel bir sonuç almak istiyorsanız, düzenli ve sürekli uygulama ile cildinizi temizlemelisiniz.

Siyah Nokta Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak cilt temizliği geliyor. Gözeneklerin tıkanmaması için mutlaka günlük olarak temizleme ürünleri ile temizlenmelidir. Peeling yapılmalı. Burun üzerinde yoğunlaşan siyah noktalar için, yüzünüze peeling yaparken burun üzerine küçük dairesel hareketler ile fazla baskı uygulamadan yapabilirsiniz. Siyah nokta bantları kullanın. Uygulaması oldukça kolay ve ucuzdur. Her eczanede bulabilirsiniz fakat çok sık uygulamamanız gerekmektedir. Son olarak sağlıklı beslenme. Dikkatli beslenme siyah nokta oluşumunu etkiler. Bol su içmek sağlığın her aşamasında etkili olduğu gibi siyah nokta tedavisin için de büyük rol oynamaktadır. Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmak hem siyah nokta oluşumundan korur hem de sivilce akne gibi cilt sorunlarının oluşumunu engeller.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*