Su Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

su çiçeği nedenleri, su çiçeği belirtileri, su çiçeği tedavisi

Suçiçeği nedir?

Suçiçeği-zoster virüsü olarak tanımlanan suçiçeği-zoster virüsü nedeniyle vücutta oluşan bir hastalık, sulu kabarcıklar ve kızarıklıklar ile karakterizedir ve çocuklarda halsizlik ve yorgunluğa neden olur. Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık olarak aşı ile korunabilen bir hastalıktır; Sağlık Bakanlığı’nın bebek aşılama programında önemli bir yer tutmaktadır. Su çiçeği virüsü ayrıca zona hastalığına da neden olur. Su çiçeği daha genç yaşta daha hafif semptomlarla tedavi edilebilirken, ileri yaşlarda daha şiddetlidir. Hamilelik sırasında bebek ölümüne bile neden olabilir.su çiçeği nedenleri, su çiçeği belirtileri, su çiçeği tedavisi

Suçiçeği belirtileri nelerdir?

Kuluçka aşaması 10 ila 20 gün süren suçiçeği-zoster virüsü, su dolu ciltte kabarcıklar ve kızarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Suçiçeği başlangıcı ciltte açık pembe lekelerle gösterilir. Ateş ve halsizlik, çocuklarda suçiçeği semptomlarından bazılarıdır. Açık pembe lekeler, hastalık ilerledikçe su dolu kırmızı kabarcıklara dönüşür. Bebeklerde suçiçeği belirtileri arasında iştahsızlık, halsizlik, halsizlik ve burun akıntısı yer alır. Yaklaşık 12-24 saat sonra içi su dolu kabarcıklar dökülmeye başlar ve yerine yenileri gelir. Vücudun bir bölümünde özellikle yüksek düzeyde kabarcıklar, ellerde, saç arasında ve yüzde görece daha azdır. Şiddetli kaşıntıya neden olan bir durumda, kabarcıkların patlaması ciltte iz bırakır.

Su çiçeği aşısı ne zaman yapılır?

Okul öncesi çocuklarda yaygın olarak görülen su çiçeği, okul çağındaki çocuklarda da görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için okula giden çocukların bu hastalığı önlemek için arkadaşlarının kişisel eşyalarını kullanmamaları ve yakın temastan uzak durmaları gerekmektedir. Suçiçeği önlemek için suçiçeği aşısı yapılmalıdır. Su çiçeği aşısı, çocuk bir yaşından sonra yapılmalıdır. Hiçbir yan etkisi olmayan aşı, bazı çocuklarda huysuzluk, halsizlik ve hafif ateşe neden olabilir. Su çiçeği aşısı ile ilgili en önemli noktalardan biri aşılamadan sonraki 6 haftalık dönemdir. Bu süre zarfında aspirin gibi salisilat içeren ilaçlar kullanmamalısınız.

Bol dinlenmeyle, bol su içilerek ve hiçbir ilaç kullanmadan sağlıklı bir diyetle atlatılabilen su çiçeği yaklaşık 7 gün sürer. Bu sürenin yaklaşık 3 günü yüksek sıcaklık aşamasıdır. Bu aşamada doktorunuz ateş düşürücü ilaçlar yazabilir. Sıcaklığı düşürmek için ılık suyla duş almanız önerilir. Bu hastalık hakkında en sık sorulan sorulardan biri de suçiçeği için neyin iyi olduğudur. Kaşıntıyı önlemeye yardımcı olmak için doktorunuz size kremler ve losyonlar verebilir. Su torbalarının açılması enfeksiyon riskini artırdığı için düzenli kaşıntı önleyici krem ve losyon kullanımı önerilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*