Tatilde Güneşten Korunmanın Yolları

tatilde güneşten korunma, güneşten nasıl korunulur, güneşin etkisinden korunma

Dünyanın en büyük enerji kaynağı olan güneş, çeşitli boyutlarda ışınlar yayar. Güneşten sıçrayan Dünya’ya ulaşabilen ışınlar ultraviyole ve görünür ışıktır. En yoğun ve en güçlü güneş ışınları 11:00-16:00 saatleri arasındadır. D vitamininin en doğal kaynağı olan güneşin aslında doğru kullanıldığında sağlığımız için son derece faydalı olduğunu da biliyoruz. Kendimizi farklı UV ışınlarına maruz bırakarak cildimizde onarılamaz hasarlara da neden olabiliriz. Güneşe maruz kalma durumunuzu değiştirebilecek faktörleri bilerek yaz aylarında şu ipuçlarını almalısınız; Hem sağlıklı kalmanıza hem de zehirsiz bir tatil geçirmenize yardımcı olacağını düşündük. Tatilde güneşle başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı önemli püf noktaları bir araya getirdik…tatilde güneşten korunma, güneşten nasıl korunulur, güneşin etkisinden korunma

Güneşin etkileri farklı mı?

Evet… Herkes güneş ışınlarına farklı derecelerde maruz kalır ve bu tamamen farklı sonuçlara yol açabilir. Güneş ışığına aynı anda ve aynı anda maruz kalan iki kişi farklı şekillerde etkilenebilir. Bunun nedeni ise cildimizin yapısından kaynaklanan değişikliklerdir. Tüm insanların güneş ışınlarına aynı oranda maruz kalmadığını belirtmek isteriz. Güneşin hareketini değiştiren faktörler;

UV biriktirme etkisi,

Cilt tipi ve yapısı,

UV radyasyonunun yoğunluğu,

Bölgenin ekvatora yakınlığı,

yükseklik seviyesi,

güneş ışığına maruz kalma süresi,

Su, güneş ışığının etkisini azaltmaz,

Farklı ten rengi pigmentleri.

Tatilde güneşten korunmak için 5 ipucu

Terleme ve suya maruz kalma nedeniyle etkinliğini yitirebilecek güneş koruyucuları tekrar uygulamayı ihmal etmeyin.

Güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce güneş koruyucu losyonlar ve kremler uygulamayı unutmayın.

Tatilinize şıklık katmak için ünlü markaların en trend spor şapkalarından faydalanarak güneşe maruz kalmanızı en aza indirebilirsiniz.

Güneş ışınlarının en güçlü ve dikey olarak yansıdığı 11:00-16:00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığından kaçının.

Güneşte oturmak yerine bir ağacın altında, şemsiye altında veya gölgede oturabilirsiniz. Yine de yansıyan güneş ışınlarının etkilerine karşı koruduğu unutulmamalıdır.

Güneş çarpması veya tansiyon gibi aşırı sıcaktan kaynaklanan sağlık sorunlarından korunmak için yanınızda daima bir su şişesi/su şişesi bulundurmalı ve düzenli olarak su içmelisiniz.

Güneş ışınları neden zararlıdır?

Güneşe uzun süre maruz kalmak ciltte ince ve kaba kırışıkların oluşmasına neden olur.

Yoğun güneş sonrası cildin üst tabakası 2-4 cm’dir. Kalınlaşabilir,

Cilt giderek sertleşir,

Güneşlendikten sonra ciltte kalıcı ve geçici lekeler oluşabilir.

Bu damarların daha görünür ve görünür hale gelmesini sağlar,

Uzun süre güneşlenmek cildin çok daha erken yaşlanmasına neden olabilir,

Cildinizin cansız, sarı ve kuru görünmesini sağlar,

Ayrıca, güneş ışığına bilinçsizce doğrudan maruz kalmanın cilt kanserine neden olabileceğinden, bunun öncelikli olarak verilmesi gereken hassas bir konu olduğunu da hatırlatırız.

Güneşe uzun saatler boyunca korumasız bakmak katarakt ve görme bozukluğuna neden olabilir. Bu nedenle güneş gözlüklerini aksesuar olarak kullanmak yerine koruma aracı olarak düşünmenizi ve ultraviyole ışınlarını kırabilen ürünler seçmenizi öneririz.

Güneş ışınlarına eşlik eden yüksek nemin yanı sıra; halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kas krampları ve bayılma mümkündür.

Yüksek sıcaklık ve dikey güneş ışınları; Bu, ani bilinç kaybı, güneş çarpması, kalp krizi, felç ve hatta ölüme yol açabilecek tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*