Telefon Mülakatında Başarılı Olmak 5 Önemli Detay

telefon mülakatında başarılı olma, telefon mülakatı, telefon mülakatı nedir

İş mülakatlarının neredeyse hepsi zorlayıcı geçmektedir. Çünkü birçok rakibiniz vardır. O rakiplerden farklı olabilmek için ayırt edici cevaplar verilmeli ve insan kaynakları birimi etkilenmelidir. Rekabetin üst düzeyde olduğu bir alan olduğundan görüşmelerde mutlaka özgüvenli ve soğukkanlı olunmalıdır. Eğer bu başarılabilirse mülakatın en zor kısmı halledilmiş olacaktır. Aşağıda telefon mülakatında dikkat etmeniz gereken hususlar sıralanmıştır.telefon mülakatında başarılı olma, telefon mülakatı, telefon mülakatı nedir

  1. Sessiz ve Uygun Bir Ortam

Mülakata katıldığınız yer oldukça önemlidir. Etrafınızda dikkatinizi dağıtabilecek hiçbir unsurun yer almadığı bir ortam seçmelisiniz. Ayrıca ortam oldukça sessiz olmalıdır. İnsan kaynakları yetkilisi ile görüşürken dış seslerin yetkiliyi rahatsız etmesi sizin için bir dezavantaj olabilecektir.

  1. Hazırlıklı Olmak

Telefon mülakatları, yüz yüze mülakatlardan farklı olarak plansız şekilde gerçekleşir. Başvuru sonrasında hiç beklemediğiniz bir anda aniden aranabilirsiniz. Daima bu duruma hazırlıklı olmalı ve başvuru yaptığınız kurum hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bunun için bir yakınınız ile prova yapabilirsiniz.

  1. İyi Bir Dinleyici Olmak

İnsan kaynakları yetkilisi, mülakat süresi soyunca size birçok soru soracaktır. Bu sorular uzun olabilir. Soruyu önden anlasanız dahi asla görüştüğünüz yetkilinin sözünü kesmemeli, araya girmemelisiniz. Karşı taraf konuşmasını bitirene kadar dinlemeli, gerektiği yerde dinlediğinizi göstermek amacıyla “evet, anlıyorum” gibi sözler ile aktif bir dinleyici olduğunuzu gösterebilirsiniz.

  1. Kararlı Bir Görünüm Çizmek

İnsan kaynakları birimi, istihdam edecek kişide aradığı en önemli özelliklerden biri kararlılıktır. Kararsız kişiler, ne istediğini bilmeyen kişiler insan kaynakları için elenecek adayların başında gelir. Bu nedenle söz konusu işten ve pozisyondan ne gibi beklentilerinizin olduğunu net bir dille açıklamalı, kariyer hedeflerinizden kendinizden emin bir şekilde bahsetmelisiniz. Bunu yaparken ses tonunuzu ayarlamalı ve vurgulamalarınızı güçlü bir şekilde yapmalısınız.

  1. Soru Sormak

Mülakat sona geldiğinde kafanızda bir soru oluşmalıdır. Mülakatı gerçekleştiren kişi “Bir sorunuz var mı?” sorusunu sormadan önce sizin sormanız daha iyi olacaktır. Soracağınız soru güçlü ve etkili olmalıdır. Soruyu sorup cevap aldıktan sonra görüşme yaptığınız kişiye nezaketen teşekkür etmek de unutulmamalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*