Tesettür Mayo  Satın Alırken Nelere Bakılmalı?

tesettür mayo satın alma, tesettürlü mayo alırken nelere dikkat edilmeli, tesettür mayo alırken önemli noktalar

Günlük hayatın her anında olduğu gibi, denize girerken de tesettür giyim kuralarına uygunluk aramak gerekir. İşte haşema olarak da bilinen tesettür mayolar, denize giren bayanların bu ihtiyacını karşılamak üzere üretilmişlerdir. Her ne kadar denize veya havuza girilecek ortamda karşı cinsten biri olmayacak ise de, bu durum Müslüman kadının istediğini giyebileceği anlamına gelmez. Zira tesettür ile amaçlanan şey, gereksiz yere dikkat çekmemektir. Dolayısıyla, mayonun da bu prensibe bağlı olarak seçilmesi gerekir. Bu kuralı unutmamak kaydıyla, tesettür mayolarda dikkat edilmesi gereken hususlar arasında en başta kumaş kalitesi gelmektedir.tesettür mayo satın alma, tesettürlü mayo alırken nelere dikkat edilmeli, tesettür mayo alırken önemli noktalar

Naylon veya polyesterden yapılmış kumaşlar vücudunuza hava aldırmayacağı gibi çabuk da kurumayacaklar ve vücut hatlarınızı daha çok belli edecektir. Bu nedenle su tutmayan, çabuk kuruyan ve ince olan kumaşlar tercih edilmelidir. Bu husus sağlık açısından da önem taşır. Zira çabuk kurumayan bir mayo üşütmenize veya baş ağrısına sebebiyet verebilir. Yine, bone/eşarp seçiminde de hassasiyet gösterilmelidir. Zira tek parça olmayan ve başınızı tamamen kavramayan boneler, yüzme sırasında rahatlıkla kayıp çıkabilmektedir. Bu duruma engel olmak için tek parça ve maske gibi başa geçirilerek kullanılan boneler tercih edilmelidir. Özellikle baş ve kolları jarse (likra kumaş) olan modeller daha rahattır. Zira bunlar yüzme sırasında su tutup şişmezler ve rahatsızlık vermezler. Ancak vücut hatlarını belli etmemesi için, üst kısmının jarse olmamasına dikkat edilmelidir.  Tesettür mayolarda dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da, mayonun modeli ve rengidir. Teninizi göstermeyecek koyu veya pastel renklerden yana seçim yapmalısınız. Eşofman tarzında, el ve ayak bilekleri lastikli tam kapalı modeller en uygun seçim olacaktır.

Mayo kumaşlarının -özellikle kaliteli olanların- çok hassas olabildiği unutulmamalı, mümkün olduğunca çabuk bir şekilde durulanmalı ve yıkanmalıdır. Elde, soğuk suda yıkama tercih edilmelidir. Sıkmadan kurumaya bırakılmalıdır. Zira tuzlu su ve plaj kumu ile bolca haşır neşir olan mayolar, düzenli bakım yapılmaz ise çabucak eskirler. Kaliteli tesettür mayolar, düzenli bakım sayesinde uzun süreler kullanılabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*