Tesettürün Gözdesi: Abiye Tesettür

tesettür abiyeler, tesettür abiye fiyatları, tesettürün gözdesi abiyeler

Kuran-ı Kerimde Ahzab ve Nur surelerinde kadınların örtünmeleri gerektiği buyurulmuştur. Bu örtünme bazı âlimlerce normal elbise giyilmesi şeklinde yorumlansa da çoğu din adamınca tesettür şeklinde giyinme olarak anlaşılmaktadır.

Laik ve demokratik ülkemizde herkesin farklı giyim tarzı bulunmaktadır. Birçok kadın da tesettür giyimi tercih etmektedir. Tesettür giyimin gittikçe daha popüler olduğunu da görmekteyiz. Günümüzde tesettür giyim dendiğinde akla demode ve estetikten yoksun bir giyim tarzının tam tersine çok modern ve estetik bir tarz anlaşılmaktadır. Tesettürlü kadınların da ne kadar görgülü, modern ve şıklığa önem veren insanlar oldukları bilinmektedir. Bu da muazzam bir tesettür giyim modasının ortaya çıkmasını sağlamıştır.tesettür abiyeler, tesettür abiye fiyatları, tesettürün gözdesi abiyeler

Tesettür giyim çeşitlerinden en çok dikkat çekeni abiye tesettür giyim olarak tercih edilmektedir. Abiye toplumumuzda toplantılarda, düğünlerde, kınalarda, balolarda, mezuniyet törenlerinde çok tercih edilmektedir. Normalde derin dekoltelerin ve yırtmaçların bulunduğu abiyeler uzun giysilerdir. Abiyeler dinimizin emrettiği şekilde bir örtünme tarzına dönüştürülerek tesettüre uyarlanmıştır ve günümüzde çok popülerdir.

Abiye tesettür giyim modelleri arasında genellikle tek renkli veya iki renkli modeller ilgi görmektedir. Genellikle bir kemer ile belde toplanan abiyenin etekleri uzun ve biraz boldur. Kemer olarak çok gösterişli tokalı ürünler yerine bir kumaş veya ince deri kemerler kullanılır. Tesettür abiyelerde kemersiz modeller de mevcuttur.

Abiye denince akla gösteriş gelir. Bir kadın elbisesini en çok gösteren bir faktör de şifon kumaşlardır. Abiye tesettürde bol kullanılabilen şifonlar daha gizemli ve asil bir görünüm sağlar. Şifon kumaş yanında polyester, poliviskon, koton, krep gibi ince ve hafif kumaşlar tercih edilir. Üst ve etek kısmındaki pileler daha bol bir görünüm verir ve keskin hatları yumuşatır.

Günümüz modellerinde genellikle astar kullanılır ve arkada bulunan fermuar gizlenir. Kumaş üzerinde özellikle kol ve göğüs bölgelerinde deri, sırma, baskı gibi desenlerle süslenir.

Abiyelerin iyi tarafı görüntüsünün güzelliğidir. Bunun yanında kötü yanı kullanımının zorluğudur. Günlük hayatta ve iş hayatında fazla gösterişli olacağından pek tercih edilmez. Tesettür giyimin gittikçe yaygınlaştığı günümüzde toplantıların, düğün ve kınaların başkahramanının abiye tesettür olacağı kesindir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*