Testis Torsiyonu ve Utangaç Testis Sorunu

testis torsiyonu, utangaç testis, utangaç testis sorunu tedavisi

Testis Torsiyonu Nedir?

Testis burulması, torsiyon denilen testisin kendi etrafında dönme hareketi sonucu gerçekleşir. Testis torsiyonu son derece ciddi ve uzman hekim müdahalesi gerektiren bir rahatsızlıktır. Ergenlik dönemi başta olmak üzere; yeni doğan bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Torbaya inmemiş testis problemi olan bebekler de torsiyon riski altındadır.testis torsiyonu, utangaç testis, utangaç testis sorunu tedavisi

Testis Torsiyonu Belirtileri Nelerdir?

Testis burulması nadir görülen bir rahatsızlıktır. Bu açıdan erken tanı ve müdahale konusunda bilinçli olmak gerekir. Özellikle yeni doğanda bez değişimi sırasında bölgedeki kızarıklık ve şişkinlikler ciddiye alınmalı, torsiyon ihtimaline karşı uzman hekime danışılmalıdır.

Testis, sperm kanalı etrafında döndüğünde, burulma nedeniyle kan dolaşımı sağlanamaz ve testise kan gitmez. İlk 8 saat içerisinde acil cerrahi müdahale uygulanmadığı takdirde testiste çürüme meydana gelir. Bu durumda körelen testisin ameliyatla alınması gerekebilir.

Testis burulmasının erken belirtileri; testisin içinde bulunduğu torbada aşırı hassasiyet başta olmak üzere; bölgede genel ağrı, testiste ani ve şiddetli acı hissi, şişkinliğe eşlik eden ateş, testiste kızarıklık, testislerden birinin torbadan yukarı çıkması, baygınlık, bulantı ve kusmadır.

Retraktil (Utangaç) Testis Nedir?

İnmemiş testisten farklı olarak, Retraktil (inip çıkan, kaçan) testis, normal iniş sürecini tamamlamıştır; ancak kremaster kasının kasılarak testis torbasını yükseltmesi sonucu yeniden kasık kanalına kaçar. Kremaster refleksi, genellikle uyluğun iç kısmının el ile uyarılması sonucu meydana gelir.

Kaçan Testis Çoğunlukla Kendiliğinden Düzeliyor

Retraktil testisler bazen yumurtalık torbasında bazen de kasık bölgesinde bulunurlar. Testisler, ani ısı değişimleri ve dokunma gibi dış uyaranlara bağlı olarak yukarı kaçarlar. Erken yaşlardaki testosteron hormon salgısının yetersizliğine dayandırılan aşırı kremaster kasılması ve eşlik eden yoğunluğu (ağırlığı) düşük testis, inip çıkan testise neden olur. Büyüme ve gelişmeye bağlı olarak testisin büyümesi ve testosteron hormonundaki artış ile beraber utangaç testis problemi, ergenlik dönemine dek kendiliğinden iyileşmektedir.

İnip çıkan testis bir hastalık değildir. İnmemiş testisle karıştırılmamalıdır. Utangaç testisin, normal testisten boyut olarak bir farkı yoktur. Muayenede sıvazlanarak kolaylıkla yumurtalık kesesine indirilebilir. Retraktil testis durumunda çoğunlukla tedaviye gerek duyulmaz; ancak testis gelişiminin gözlenmesi amacıyla rutin kontroller gerekir. Ergenlik dönemine dek senede bir kez kontrol edilmelidir

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*