Uyku Apnesi Nedenleri ve Tedavisi

Kişinin gece uykudan uyanarak nefes almanızı engelleyen rahatsızlık uyku apnesidir. Bu durumu yaşayan bireyler gün boyu uykusuzluk çeker ve bu durum hayat kalitesini düşürmektedir. Uyku apnesinin olmasının sebebi, gırtlaklardaki kasların gevşemesi ve hava akışının engellenmesinden kaynaklanmaktadır. Uyandıktan birkaç saniye sonra durumu fark edersiniz ve yeniden nefes alabilirsiniz. Bu durum gece birden fazla tekrarlanabilmektedir. Bu durumu ilk fark eden genel olarak rahatsızlığı yaşayanın kendisi olmamaktadır. Eşi ya da aile bireyleri ilk olarak kişide uyku apnesi olduğunu fark etmektedir. Ciddi bir uyku apnesi probleminde farklı problemler yaşanabilmekte ve bu durum kişinin sadece uyku hayatını değil, gündelik hayatını da olumsuz etkilemektedir.uyku apnesi tedavisi, uyku apnesi tedavi edilir mi, uyku apnesi nedir ve belirtileri nelerdir

Uyku Apnesi Tedavi Edilebilir mi?

Uyku apnesi eğer çok şiddetli boyutlarda ise kendi kendine geçmemektedir. Bu durumda doktora başvurmak yapılması gereken en doğru yoldur. Doktorlar uyku apnesi sorunu ile boğuşan kişilerden ilk olarak sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmalarını istemektedir. Aynı zamanda doktorlar hastaya bir maske verirler ve bu maske ile uyumalarını isterler. Bu maske burnun içine hava üfler ve uyku apnesine yardımcı olur. Bu maskenin yan etkileri olabilmektedir. Ağız kuruluğu, hapşırma, burun akması maske takan uyku apnesi hastalarında görünen yan etkiler arasında sayılmaktadır. Maske takmak çoğu insan için rahatsız edici bir durum olacağından, çok fazla tercih edilmemektedir.

Uyku Apnesi nadir de olsa bazı hastalıklardan da meydana gelebilmektedir. Örneğin bademcik ya da lenf bezi de uyku apnesine neden olabilmektedir. Bu durumda hastanın ameliyat olması faydalı olabilir. Maske takamayan bazı uyku apnesi hastaları uyku apnesi için ilaç da kullanabilmektedirler. Bu kişilerin kullandıkları ilaçlar antidepresanlar olabileceği gibi sakinleştiriciler, uyku düzensizliğini önleyecek ilaçlar kullanabilirler. İlaçların bir eksisi vardır. Bu da ilaçların bir zaman sonra bağımlılık yapmasıdır. Bu ilaçlar bağımlılık yaptığı zaman ilaç ilk zamanlarda gösterdiği olumlu sonuçlar ortadan kalkmaktadır. Uyku apnesi ilk zamanlar önemsenmese de sonradan hayatı olumsuz etkilemektedir. Çünkü uyku apnesi olan kişiler bir zaman sonra fark ederler ki gündüzleri uykusuzluk ve yorgunluk hali yaşamaktadırlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*