Vajinismus Fobi Tedavi Yolları

bedensel ve ruhsal tepkiler, vajinismus, kadın rolleri

Cinsel ilişkiye girmekten korkan kadınlarda sık rastlanan fobiler hayatı onlara zehir edebilir. Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi ya da girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlamaktadır. Üstelik vajinismus hastalarının sık rastlanan 8 fobisi de hayatı onlara zehir edebiliyor. Bu korkuları şöyle sıralıyor:

  • Normal doğum
  • Doktor korkusu
  • Jinekolojik muayene
  • Diş hekimi korkusu
  • Karanlıkta kalmak
  • Evde yalnız kalmak
  • Çeşitli hayvan korkuları (Özellikle kedi-köpek, kuş, böcek, yılan, vs.)
  • Kapalı yer korkuları

NEDEN OLUYOR?

bedensel ve ruhsal tepkiler, vajinismus, kadın rolleriVajinismus oluşumuna birden fazla etkenin neden olduğu artık modern bilimsel literatürde de kabul görmektedir. Bu nedenleri ise;

Kişinin ruhsal yapısına özgü duyarlılık: Hemen çoğu kişide herhangi bir durumdan korku duyma eğilimi bulunur. Bazı kişilerde de cinsel birleşmeye ilişkin kişiye özgü korku tepkisi öğrenilmiş olabiliyor.

Cinsel bilgilenme ve eğitimdeki yetersizlikler: Cinsellik konusunda korkutucu bilgiler verilmesi, cinselliği kaçınılması gereken kötü bir durum ve tecrübe olarak anlatmak gerekiyor.

Kültüre özgü nedenler: Cinsel mitler (yanlış inanışlar ilekalıplaşmış ön-yargılar), cinsellik konusunda geleneksel yaklaşımlar (bekarete verilen önem ve değerler erkek ve kadın rollerine yüklenen farklı anlamlar gibi), yetiştirime tarzı, dini inanışların etkisi vardır.

Daha derin psikolojik nedenler: Ruhsal-iç dünyaya ait- çatışmalar, psikoseksüel gelişim dönemlerinde yaşanan aksaklıklar.

Cinsel travmalar: Gelişim dönemlerinde maruz kalınan taciz ya da kötüye kullanım olması.

TEDAVİ YOLLARI

Vajinismusun günümüzde uygulanan ve tüm dünyada standart olarak kabul edilen, ilk seçenek tedavi yöntemi ile vajinismusa özgü cinsel terapiyi belirtir. Cinsel terapi bir psikoterapi yöntemi olduğu bilinmelidir. Tedavi diğer psikoterapilere göre nispeten daha kısa süreli ve soruna odaklı olarak yapılır. Haftada bir seans yapılır, tedavi süresi ortalama 8-10 seanstan oluşmaktadır. Hipnoterapi, cerrahi tedaviler, botulismus tedavisi, kas gevşetici ve uyuşturucu ilaçların kullanımı gibi yöntemler vajinismus tedavisinde deniyor. Fakat günümüzde kabul edilen ortak bilimsel görüş vajinismusun klasik cinsel terapi yöntemi kullanılarak tedavisi edilmesidir. Çünkü vajinismus cinsel organ hastalığı değildirler. Ruhsal kökenli bir sorun olduğu bilinmelidir. Bir fobi (aşırı korku) reaksiyonu diyebiliriz. Dolayısıyla sorunun kalıcı çözümü de ancak ruhsal sorunun yani anksiyetenin-aşırı ruhsal gerilimin giderilmesi ile düzeltilmesiyle mümkün olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*