Vajinismus hastalığı nedir?

Vajinismus nedir, Vajinismus tedavisi nasıl yapılır, Vajinismus neden oluşur

Vajinüsmüs hastalığı adından da belli olduğu gibi kadın cinsel organı olan vajina da görülen bir çeşit hastalıktır. Vajinüsmüs hastalığı cinsel ilişkinin yaşanacağı zamanda kadında istemsiz olarak kasılmalardır. Daha da açacak olursak erkek cinsel organı olan penisin vajinaya girmesini engelleyen bir çeşit hastalıktır. Penis vajinaya değdiği anda kadının istemsiz bir şekilde vajina kasları kasılır ve penisin içeri girmesini zorlaştırır.Vajinismus nedir, Vajinismus tedavisi nasıl yapılır, Vajinismus neden oluşur

Vajinüsmüs hastalığı nasıl oluşur

İstemsiz bir şekilde gerçekleşmesi dolayısıyla bu hastalığın oluşmasından çok psikolojik bir şey olduğu saptanmıştır. İlk gece ağrıları olarak da bahsedilen kadınlardaki ilk gece korkusu vajinismus hastalığından dolayı oluşur. Doğuştan gelen kas kasılma problemi olan kadınlar dışında bu hastalıktan şikâyet eden hastaların çoğunluğu psikolojik rahatsızlıktan dolayı bu sıkıntıyı çekmektedir.

Vajinüsmüs hastalığının dereceleri

En büyük dereceyle daha penis vajinaya dayanır dayanmaz vajinanın kasılması dolayısıyla penisin içeri hiç girememesi birinci derece hastalıktır. Bu derecedeki hastalarda tedavi biraz daha uzun süreli ve daha sıkıntılı olmaktadır. Diğer şikâyetlerden biride penisin içeri girişiyle orta kısımlarda daralma oluşması ve penisin ilerleyememesidir. Bu sorun ilki kadar önem teşkil etmese de çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için büyük bir sorun haline gelmektedir. Çünkü penisin ortalarda tıkanmasıyla yumurtalıklara sperm aktarımı zorlaşmış olur.

Genel olarak vajinismus hastalığı bayanların ilk gece normalden fazla kokarak istemsiz bir şekilde vajina kaslarını uyarması ve zorlamasıdır. Bu durumda hem cinsel ilişki mümkün olmuyor hem de kadınlarda ağrı ve sancılara sebep oluyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*