Varislerden Nasıl Kurtulunur?

varislerden kurtulma, varislerden nasıl kurtulabilirsiniz, varis tedavisi

Varis hastalığının adı ülkemizde çok fazla duyulmasa da bu hastalıktan etkilenen yaklaşık 10 milyona yakın kişi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ise Türkiye’de 20 yaşından başlayarak 70 yaşındaki kadınlara kadar ortalama yüzde 55’i varis şikayeti yaşamaktadır. Varis hastalığı ilerleyen yaşlarda sıkıntı yaşatırken ciddi sorunları da beraberinde getirebiliyor. Bu yüzden de hastaların varis hastalığına karşı neler yapabildiği ya da varislerinden nasıl kurtulabileceğini bu yazımızda anlatacağız. Varis hastalığının ilerlemesi sonucu tehlike çanları da çalmaya başlamaktadır. Çünkü ilerleyen zamanlarda genellikle bacağın alt kısımlarında oluşmaya başlayan yaralar da kendini göstermektedir. Bu yaralar toplar damarların vücutta toplanan kanı kalbe taşırken kan akımının ters yönde seyretmesi sonucu damarların genişlemesi ya da kanın göllenmesi gibi olumsuz sonuçlar nedeniyle oluşmaktadır. Yaralar bazen yine toplar damar üzerinden kan basıncı oluşması sonucunda da meydana gelebilmektedir.varislerden kurtulma, varislerden nasıl kurtulabilirsiniz, varis tedavisi

Varislerin Belirtileri Nelerdir?

Varislerin belirtileri genel olarak ayak bileği ve diz arasında görülmektedir. Cilt artık koyu bir renk halini almakta ve pul pul bir görünüme gelmektedir. Kalınlaşan da varisler bacak kısmında farklı boyutlarda yaralar çıkartmaktadır. Varisler belki dışarıdan kolay gibi gözükse de düzenli olarak bir tedavi uygulanmadığı zaman iyileşmesi çok zor olan bir rahatsızlıktır. Açık yaralar olduğu için de tedavi sürecinde enfeksiyon gelişmesine de neden olabilmektedir. Yaralar zaman zaman genişlemekte, büyümekte ve gittikçe derinleşmektedir. Enfeksiyon durumu ilerlediği zaman da dokudan geçerek kemiğe kadar ilerleyebilmektedir. Bu da tedavi sürecinde olan bir hastayı oldukça uzun bir yolculuğa ve sıkıntılı bir duruma sokmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar olurken hasta aynı zamanda ağrıları yüzünden hareket edememekte ve yaralardaki akıntılar nedeniyle de kötü kokuya maruz kalmaktadır.

Varis Yaraları Nasıl İyileşir?

Varis yaraları bulunan hastaların ilk önce doktor kontrolünden geçtikten sonra tedavi süreci boyunca kendilerinin de dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise ayakta uzun süre kalmamak, elastik çorap giymek, düzenli yürüyüş ve spor yapmak, dengeli beslenmek ve kilo almamak, dar ve sıkı elbiselerden kaçınmak, ayaklar yukarıya kaldırılarak dinlenmeye çalışmak ve her yarım saatte bir kalkıp hareket etmektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*