Yaşlanma Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Yaşlanma Yavaşlatılabilir?

yaşlanmayı yavaşlatma, yaşlanma nedenleri, yaşlanma sebepleri

Henüz, yaşlanmanın tüm fiziksel belirtilerini önleyen veya ömrü uzatan mucize bir ilaç veya tedavi bulunmamıştır. Ancak, yaşlanmayla ortaya çıkan bazı sorunları azaltmak, formda kalmayı sağlamak ve ömrümüzü mümkün olduğunca keyif alarak geçirmek için kullanabileceğimiz birçok güvenli, doğal yöntem bulunmaktadır.

Yaşlanma, hücrelerin giderek daha yavaş bölünmesi, mekanik aşınma ve eskime, beyin hücrelerinin giderek azalması, çeşidi çevre faktörlerinin genetik bozukluklara yol açması ve serbest radikallerin vücut kimyasallarını oksitlemesi ile ilişkilidir. Kararsız oksijen molekülleri, hücrelerde normal enerji üretimi sürecinde ortaya çıkar ve sigara, sağlıksız beslenme, anksiyete gibi faktörler bunların seviyesini yükseltir. Bu radikaller yaşlandıkça vücut üzerinde yarattıkları etkiler arasında, deride, kan damarlarında ve tendonlarda esnekliğin kaybolmasının yanı sıra organ ve eklemlerin giderek işlevlerini yapamaz hale gelmesi sayılabilir. Genç ve orta yaşlarınızda sağlıklı bir vücudun temellerini oluşturursanız, yaşlılığınızda bunu koruma ihtimaliniz de yükselir.yaşlanmayı yavaşlatma, yaşlanma nedenleri, yaşlanma sebepleri

Korunma

Saçınızın ağarmasını veya derinizin gençlikteki yumuşaklığını kaybetmesini önleyemeyebilirsiniz, ancak göbek bağlama, bilinç kaybı, görme bulanıklığı, eklemlerin sertleşmesi ve yaşlanmayla ortaya çıkabilecek diğer birçok sorunu önlemek için pek çok şey yapabilirsiniz. Ayrıca, bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasını sağlamak ve Alzheimer gibi yaşla ilgili hastalıklan, damar rahatsızlıklarını, artrit ve kemik erimesini (osteoporoz) önlemek için bazı adımlar atabilirsiniz.

Bedensel ve zihinsel açıdan aktif olmak son derece önemlidir. Bunu başarmanın başlıca yollan, hobilerinizi ve sosyal faaliyetlerinizi sürdürmek, yakın ilişkilerinize devam etmek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve sigara içmemektir. Ayrıca, kemiklerinizi sağlam tutmaya yetecek miktarda D vitamini üretebilmek için cildinizin her gün güneş görmesi gerekir. Ancak, ultraviyo-le ışınların en yoğun olduğu saaderde (genellikle yazın 10 ile öğleden sonra 3 arası) güneşe fâzla maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Zihinsel esenlik: İlgi duyduğunuz konularda fikir alışverişinde bulunmak, kitap veya gazete okumak, bilmece çözmek, satranç veya briç oynamak beyindeki sinirler arasında yaşla oluşan kopukluğu önler.

İlişkiler: Muhtemelen stresi azalttığı, insanın kendini iyi hissetmesini sağlayan vücut kimyasallarının seviyesini yükselttiği ve yaşamak için başka bir amaç sunduğu içindir ki, aile üyeleri ve arkadaşlarla iyi ilişkiler içinde olmak yaşamı canlandırır ve ömrü uzatır.

Stres yönetimi: Yüksek stres seviyesi yaşlanmayı hızlandım. Stres aynı zamanda damar rahatsızlıklarına neden olur ve enfeksiyon, artrit ve migren gibi hastalıkları tetikler. Yaşamınızdaki gerilimleri en aza indirin ve üzerinizden atamadığınız gerginliklerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Seks: Düzenli bir seks hayatı olan kişiler, muhtemelen duygusal yakınlık, fiziksel egzersiz, sarılmanın stres giderici özelliği ve orgazm sırasında salgılanan ve kan damarlarını genişleten hormonlardan ötürü daha uzun yaşama eğilimi gösterirler.

Egzersiz: En azından, haftanın beş günü yarım saatinizi orta derecede güç gerektiren bir egzersize ayırın. Bu kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacak, zihinsel güçlerinizi artıracak ve kalp, akciğer, cilt, göz ve diğer dokularınıza sağlık kazandıracaktır.

Taze cilt

Aşağıdaki önlemleri alarak cildinizin yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz:

Aşırı güneşten korunun.

Her gün, koruma faktörü en az 15 olan bir nemlendirici kullanarak cildinizin kurumasını ve kırışmasını önleyin.

Her gün aktioksidan bir yağdan az miktarda kullanın. Bunu, bir çay kaşığı badem yağına bir damla ıtır veya kekik yağı karıştırarak hazırlayın. (Bu karışımı her gün taze olarak hazırlarsanız, içine koruyucu katmanız gerekmez.)

Sizin için hangi tür egzersizin uygun olduğundan enıin değilseniz ve bilhassa bir sağlık sorununuz varsa, doktorunuza danışın. Yaşlılar için en popüler egzersizler, yüzme ve fazla zorlayıcı olmayan aerobiktir. Yürüyüş, tenis ve dans gibi ağırlık taşımayı gerektiren egzersizler kemik erimesini önler. Yoga ve Tai Chi esnekliği artırır ve birçok egzersiz biçimi kaslan bir dereceye kadar kuvvedendirir. Düzenli yoga egzersizlerinin ileri yaşlarda ağrı ve sızılan azalttığı kanıtlanmıştır.

Beslenme: Aşırı kilolu olmayan ve iyi beslenen kişiler daha yavaş yaşlanır ve daha az rahatsızlanır. Kötü beslenme, şayet egzersiz de yapılmıyorsa, karın bölgesinde yağ toplanmasına neden olur. Bu şekilde kilo alanların diyabet ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riski daha yüksek olduğu için, yaşam kaliteleri azalır ve ömürleri kısalabilir.

Yaşlandıkça sindirim sisteminiz yavaşladığından, rafine ve yağlı yiyeceklerden daha az, anti-oksidan (beta-karoten, C ve E vitaminleri, selenyum ve çinko) ve bitkisel pigmentler (flavonoidler gibi) yönünden zengin yiyeceklerden ise daha çok tüketeceğiniz, daha besleyici bir beslenme biçimi benimsemeniz gerekir. Aşırı alkol almaktan kaçının. Ancak, içki alışkanlığınız varsa, her gün bir kadeh şarap iştahınızı açar ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Bitkisel ilaçlar

Sarımsak: Bağışlık sistemine ve kan dolaşımına yardımcı olmak için her gün yemeğinize ezilmiş bir diş sarımsak katın veya sanmsak kapsülleri alın.

Ginkgo biloba: Zihinsel işlevlere (özellikle hafıza) ve kan dolaşımına yardımcı olmak için bu bitkiden hazırladığınız çaydan günde bir bardak için.

Ginseng: Cinsel güç kaybını veya genel halsizliği önlemek için her gün çay veya tablet biçiminde ginseng kökü tüketin,

Yeşil çay: Anti-oksidan ve kan sulandırıcı etkileri nedeniyle her gün en az bir bardak için.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

Yaşlandığınız için depresyona girerseniz

Doğal tedavilere cevap vermeyen hastalık belirtileriniz varsa.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*