Yorgana Bulaşan Bit Nasıl Temizlenmeli?

bit nasıl temizlenir, yorgandan bit temizleme, yorgana bulaşan bitleri temizleme

Gövde kısımları yatsı ve büyük, başları küçük olan bitler bir susam büyüklüğündedirler. 6 bacakları bulunur ve kanatsızlardır. Kıl köklerinde yaşam buluyor, insanların ve hayvanların vücutlarında sıkça görülmektedir. Bitler kan emerek hayatlarını sürdürürler ve yaklaşık 1 ay saç derisinde yaşarlar. Kan emici hayvanların başka bir ortamda yaşama süresi en fazla 3 gün sürer. Bitler tırtıklı ayak yapısı sayesinde kılda rahatlıkla tutunabilirler ve saçlarda çok zor arınmaktadırlar. Bulundukları yere yapışırlar ve çok fazla hareket etmemektedirler. Bitler beyaz, gri ve kahverengi renklerde olabiliyorlar. Kan emdikleri için birçok rahatsızlığın oluşmasına neden olurlar.bit nasıl temizlenir, yorgandan bit temizleme, yorgana bulaşan bitleri temizleme

Yorgana bulaşan bitleri temizleme yolları

Yorganınıza bit bulaştığınızı gördüğünüzde ilk yapacağınız iş yorganınızı evin dışında silkelemek olmalıdır. Müsait yeriniz yoksa yorganınızın üstünü elektrikli süpürgeyle çektirmeli ve süpürgenizin torbasını işlem bittikten sonra mutlaka çöpe atınız. Yorganı temizledikten sonra süpürgenizin torbasını beklettiğinizde bitler torba içinden çıkarak tekrar farklı eşyalarınızın üstüne erişebilmektedir. Vücudunda bit problemleri olanlar, kullandıkları yorganla birlikte, yastıklarını ve nevresim takımlarını da dezenfekte edilmesi gerekir.  Yorganınızı bitlerden ve sirkeden arındırmak için 45 derecelik ısıda çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra kurutma makinesinde bekletilmesi bitleri tamamen yok edecektir.

Kaz tüyü yorgan ile yastıklar

Bitler, kaz tüyü yastık ile yorganlarda daha rahat yaşam alanı oluştururlar çünkü tüyler onlara göre uygundurlar. Yastık ve yorganınızı belirli sürelerle kuru temizlemeye vermeniz tavsiye edilmektedir. Evde yastık ve yorganınızı bitlerin sirkelerinden arındırmak isterseniz, güneş ışınından faydalanmalısınız. Güneş gören balkonunuza ve yorganınızı ve yastığınızı serin 24 saat havalanmasını sağladıktan sonra 40 derecede çamaşır makinesinde yıkamaya veriniz.

Yorganınızı bit şampuanıyla yıkayın!

Yorgana bulaşan bit ve ya sirke temizliğinde kullanılan en etkili yöntem şampuan kullanılmasıdır. Yorganınızı temizlediğinize rağmen tam anlamıyla bitlerin gittiğinden emin olamıyorsanız, tıpkı saçlarınızı bitlerden arındırır gibi yorganınızı sirke şampuanıyla yıkayınız. Eczaneden aldığınız şampuanı hafif ıslattığınız yorganınıza sürün ve iyice her yerine nüfuz etmesini sağlayınız. Yorganınızı bu halde 20 dakika beklettikten sonra yorganınızı çamaşır makinesinin 50 derecesinde yıkamalısınız. Çamaşır makinesinden çıkardığınız yorganı 24 saat güneşte bekletin ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*