Yüksek Tansiyon Göz Kanlanması

Yüksek tansiyon göz kanlanması gözün beyaz olan kısmının ön yüzeyini örten zar tabaka olarak bilinen konjoktiva yüzeyindeki damarların genişlemesi ile oluşur. Bazen de damarların çatlaması sonucu olmaktadır. Kanlanma sık olarak her iki gözde, bazen de tek gözde olmaktadır.
Göz kanlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Göz kuruluğu, mikrobik durumlar, Allerjik reaksiyonlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneş ışığına maruz kalmak, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının sebepleri arasındadır. Göz kanlanmalarının bir kısmı ani başlangıçlı, bir kısmı da kronik olarak seyir eder. Göz tansiyonu tedavisi ihmal edilecek bir hastalık değildir. Tek gözde olan kanamalarda özellikle ağrı, sulanma ve görme bozukluğu varsa durum acil demektir. Uzun süreli görme ve göz fonksiyonlarını bozmayan durumlarda ise uygun zamanda tedavi gerekmektedir.
Diğer tedaviler altta yatan sebeplere göre belirlenmektedir. Yabancı cisimlerin varlığında cismin çıkarılması ve tansiyonun düşürülmesi ile geçmektedir. Göze kimyasal sıvıların kaçması durumunda bol su ile yıkanarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi doğru olacaktır. Kanlanma ani olarak, sulanma ve ağrı ile birlikte gelişmiş ise hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Göz hastalıklarında doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle damla ya da krem gibi ilaçları kendi başınıza kullanmayın. Göz tansiyonunun normal düzeyi 10-20 mm civa basıncı arasındadır.
Glokomlu gözlerde 20 mm civa basıncı üzerine çıkmaktadır. Son yıllarda göz şikayetlerindeki arştın sebeplerinden biri de bilgisayarlardır. Uzun süre bilgisayar kullananlarda göz kuruluğu ve yanma şikayetlerinde 0 artış görüldüğü söylenmektedir. Göz ağrıların çok sık karşılaşılan sebepler arasında kırma kusurları, aşırı yüksek göz tansiyonu, yabancı cisimler ve enfeksiyonlar görülmektedir. Gözlerde oluşan hastalıkların birçoğu baş ağrısı ile belirlenmektedir.
Hasta baş ağrısı şikayeti ile doktora gider, ancak ağrıların gözlerden kaynaklandığı ortaya çıkar. Yazın aşırı sıcaklarda güneş ışıklarına maruz kalmamak için şapka ve gözlük takamadan dışarı çıkmamalısınız. Güneş ışınları gözler için oldukça zararlıdır. Gözlük kullanan kişilerde ise numara değişimleri aksatıldığı zaman hem gözlerde ağrı hem de baş ağrısı şikayetlerinde mutlaka artış olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*