Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

zencefil çayı faydaları, zencefil çayının faydası nedir

Şifalı bitkiler artık günümüzün gitgide sağlıksız hale gelen beslenme alışkanlıklarına karşı bir önlem almak amacıyla kullanılır hale gelmiştir. Zencefil de bu tür şifalı bitkilerden birisidir. Zencefil, ana vatanı Dünya’nın tropik bölgeleri olan bir bitkidir. Zencefilin yetiştiği bölgelerde insanlar günlük olarak, neredeyse her hastalığa karşı zencefil kullanmaktadırlar. Ülkemizde ise zencefil en çok vücudu ısıtıcı, soğuk algınlığını giderici ve sindirim sistemini düzenleyici etkileri sebebiyle kullanılmaktadır.

Zencefilin içerisinde özellikle de B, C vitaminleri ile kalsiyum bulunmaktadır.

Yalnız zencefilin biraz acı bir tadı vardır. Bu yüzden zencefilin bu acı tadını güzelleştirmek için zencefil kaynatıldıktan sonra bal ile karıştırılarak içilebilir. Üstelik bu şekilde soğuk algınlığına karşı daha da iyi gelmektedir.

Ayrıca taze zencefil, ev ortamında bir saksının içerisine bile ekilerek büyütülebilir.zencefil çayı faydaları, zencefil çayının faydası nedir

Zencefilin faydalarını sırayla inceleyecek olursak:

–          İştah açıcı özelliği vardır.

–          Kanın temizlenmesini sağlar, antiseptiktir. Ayrıca kanın daha akışkanlaşmasını sağlar, bu sayede kalp te daha rahat çalışır. Yine kan içerisindeki kolesterolü birçok bitkiye göre daha fazla düşürür.

–          Mideye iyi gelir ve mide bulantılarını giderir. Özellikle de yolculuk sırasında mide tutmasını önler. Ayrıca ameliyattan kalkan hastaların mide bulantılarının giderilmesine de yardımcı olur. Yine mide ağrılarında ve hazımsızlık durumlarına karşı iyi gelmektedir. Hamilelikte günlük olarak kullanıldığında, mide rahatsızlıklarının azalmasını hatta tamamen ortadan kalkmasını sağlar.

–          Bağırsaklarda biriken gazın kolayca atılmasını sağlar.

–          Vücudu ısıtır hatta terletir.

–          Kalbin daha rahat çalışmasını sağlar.

–          Baş ağrılarına karşı iyi gelmektedir.

–          Zencefil merhemi de denilen ve toz halindeki zencefile kaynar su eklenerek merhem kıvamına getirilerek hazırlanan karışım, kasların üzerine sürülürse kas ağrılarına karşı iyi gelir.

Zencefilin bu kadar çok faydalarına karşılık olarak, günlük 4 gr’dan fazla zencefil alınması uygun değildir. Ayrıca 2 yaşın altındaki çocuklara zencefil içirilmemesi gerektiği gibi, 2 yaşın üstündeki çocuklara da günlük sadece 1 gr zencefil verilebilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*