Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortası yaptırma, zorunlu trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası neden yapılır

Hayatta ne zaman neyin başımıza geleceğini bilemeyiz. Bu sebepten dolayı da hep bir tedirgin, hep bir önlem alan tavrımız vardır. Trafik sigortası da işte aynen bunlardan bir tanesidir. Trafikte meydana gelebilecek herhangi bir kaza sonucunda araçların hasarlarını ve yaralıların hastane masraflarının karşılanması amacıyla zorunlu trafik sigortası yapılmaktadır.Trafik sigortası yaptırma, zorunlu trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası neden yapılır

İki veya daha fazla aracın karıştığı bir kaza düşünün. Bu kazada meydana gelen can ve mal kayıplarının maddi olarak karşılanması için sigorta yapılmaktadır. İşte bu sigortaya zorunlu trafik sigortası denilmektedir. Herkesin maddi gücü aynı değildir. Bu sebepten dolayı bir kaza meydana geldiğinde hatalı olan tarafın hatasız olan tarafın masraflarını karşılaması gerekmektedir. Ancak hatalı olan tarafın maddi gücü pek yok ise böyle bir durumda mağdur olan hatasız taraf ortada kalır. Böyle sorunların yaşanmaması için yıldan yıla prim ödenerek sigorta şirketlerine bu tür durumlarda ödeme yapması için sigorta parası ödenmektedir. Bir kaza anında sigorta şirketi hatalı taraf yerine hatasız tarafın masraflarını karşılar. Böylece hem hatalı taraf maddi kayba uğramaz hem de hatasız olan taraf masraflarını sorunsuzca karşılamış olur.

Zorunlu trafik sigorta ne zaman yapılır?

Zorunlu trafik sigortası yeni bir araç alındığında en geç 15 gün içinde yapılması gerekmektedir. 15 gün içinde sigorta yapılmaz ise para cezası kesilmesi olası bir durumdur.Aracın sınıfına, aracın kayıtlı olduğu şahıs bilgisine göre trafik sigortası ücreti ortaya çıkmaktadır. Ticari araçlarda farklı, binek araçlarda farklı sigorta bedelleri hesaplanmaktadır. Risk düzeyi ne kadar yüksek ise sigorta ücreti de o denli yüksek olmaktadır. Ancak bu gözünüzü korkutmasın, çünkü bir kaza anında ödeyeceğiniz sigorta bedelinin 10-15 katına varan paralar ödemeniz gerekir. Ancak sigortanız var ise ödediğiniz sigorta primi devede kulak kalacaktır. Zorunlu trafik sigortası yılda bir defa yapılmaktadır. Her yıl poliçe yenilemesi yapılmaktadır. Axa sigorta, ak sigorta, ergo sigorta vb. gibi birçok yerli ve ulusal düzeyde faaliyet gösteren sigorta şirketi bulunmaktadır. Bu şirketlerden herhangi birinden hizmet alabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*